top of page

Rota Vicentina w Portugalii

Zdjęcie autora: Kinga ŁozińskaKinga Łozińska

W maju 2023 roku wyruszyłyśmy na kolejną 7- dniową wędrówkę. Tym razem wybór padł na Portugalię. Rota Vicentina to sieć szlaków na zachodnim wybrzeżu o łącznej długości ponad 400 km. Szlak otrzymał europejski certyfikat Leading Quality Trails – Best of Europe, przyznawany przez Europejskie Stowarzyszenie Turystyki Wędrownej.


Poza siecią krótkich, jednodniowych Circular Routes, Rota Vicentina prowadzi dwa szlaki długodystansowe:

Historical Way (Caminho Histórico) odtwarza dawny szlak, którym wędrowali niegdyś pielgrzymi i podróżnicy. Wiedzie przez łąki i pola, miasteczka i wioski, lasy pełne sosen, dębów korkowych i eukaliptusów. Oznaczony jest biało-czerwonymi znakami.

My szłyśmy tym szlakiem jeden odcinek z Odeceixe do Aljezur.



Fishermen’s Trail (Trilho dos Pescadores) biegnie wzdłuż wybrzeża Atlantyku, najczęściej klifami i plażami. To stanowczo nasz faworyt - widoki są spektakularne, a wiatr łagodzi upał. Szlak oznaczony jest niebiesko-zielonymi znakami. Mimo, że przewodnik Cicerone (poniżej) wskazuje na kilka odcinków, które należy pokonać zgodnie z Historical Way - my odkryłyśmy, ze każdy odcinek ma swój wariant nad oceanem, należy go tylko poszukać! W każdym miasteczku kończącym etap stoją tablice pokazujące dokładnie przebieg kolejnego odcinka obu tras - warto je przestudiować!


Nasza trasa (140 km):


dzień 1: Porto Covo - Vila Nova de Milfontes

dzień 2: Vila Nova de Milfones - Almograve

dzień 3: Almograve - Zambujeira do Mar

dzień 4: Zambujeira do Mar - Odeceixe

dzień 5: Odeceixe - Aljezur

dzień 6: Aljezur - Arrifana

dzień 7: Arrifana - Carrapateira



Co sprawia, że ten szlak jest wyjątkowy?:



  1. Ocean, ocean, ocean! Żywiołowy, głośny, tworzący urozmaicone wybrzeże, odchodzący i powracający - trudno porównać go z jakimkolwiek innym krajobrazem!

  2. Dostępność - szlak jest dość łatwy, średnie przewyższenia to 200m, a maksymalne 390m. Jedyne trudności to piasek i brak cienia.

  3. Znakomite oznakowanie.

  4. Dostępność noclegów i knajpek oraz restauracji.

  5. Każdy etap kończy się w pięknej nadmorskiej miejscowości, a niektóre z nich jak Zambujeira do Mar to prawdziwe perełki.

  6. Społeczność: nie jest to trasa tak pusta jak Szlak Katarów. Niemniej ma to swój urok, wszyscy wędrowcy spotykają się w miasteczku kończącym etap, pozdrawiają, spotykają w restauracjach lub pensjonatach. Razem z nami wędrował spory kawałek świata: Kanada, USA, Włochy, Niemcy, Szwajcaria, Hiszpania, Dania, Wielka Brytania.

  7. Szlak powstał dzięki lokalnej inicjatywie non-profit. Daje przychody z turystyki, ale równocześnie chroni wybrzeże, na którym wstrzymano plany zabudowy. Jest to wspaniały przykład współpracy mieszkańców i przyjezdnych, służącej środowisku (och Zakopane...)

Informacje praktyczne:


Przewodnik: Gillian Price, Portugal's Rota Vicentina, The Historical way and Fishermen's Trail, Cicerone


Rekomendowany czas: wrzesień - czerwiec. My wybrałyśmy maj.




125 wyświetleń

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

A może Kreta?

1 commento


Maja Checinska
Maja Checinska
23 mag 2023

To musiała być cudowna wyprawa...

Mi piace
IMG_9241 (002).jpg

O nas

Hania Zawisza, Grazyna Sołdon, Kinga Łozińska - lubimy razem wędrować. Wierzymy, że poznawać świat na piechotę można w każdym wieku.

 

© 2023 by Sciezki. Powered and secured by Wix

Join My Mailing List

Thanks for submitting!

  • Facebook
  • Instagram
bottom of page